Día de los Santos Inocentes – Hiszpańskie Prima Aprilis
Chyba wszyscy znają biblijną historię o rzezi niewiniątek. Dopiero co narodzony Jezus musi uciekać z rodziną z Betlejem, bo złowieszczy król Herod rozkazał zabić wszystkie niemowlęta z miasteczka.
Biblijne źródła mówią nam jednak, że to wydarzenie nastąpiło po odwiedzinach 3 króli (6 tycznia), więc coś się nie zgadza… Dlaczego Kościół obchodzi Dzień Niewinnych 28.12? Wytłumaczenie jest całkiem proste i logiczne.
Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, 28 grudnia przypadało pogańskie święto, które w średniowiecznej Hiszpanii zostało zaadaptowane jako Dzień Szaleńców lub Dzień Biskupka (dziecko z katedralnego lub zakonnego chóru było mianowane na stanowisko biskupa). Kościół Katolicki, aby ograniczyć związaną z tym dniem rozpustę i nieumiarkowaną zabawę, wprowadził wspomnienie Rzezi Niewiniątek i jej ofiar.
Stąd wynika ta niespotykana mieszanka smutnego święta i humorystycznego absurdu jakim jest Día de los Inocentes, które można uznać za odpowiednik naszego prima aprilis. Tego dnia Hiszpanie robią sobie nawzajem niewinne żarty. Do najpopularniejszych należą zmiana godziny na zegarku oraz wkręcające telefony.
Na tym jednak się nie kończy. Mało znany jest fakt, że w niektórych miejscowościach mają miejsce lokalne wydarzenia i obchody tego dnia, będące mniej lub bardziej pozostałościami po pogańskiej tradycji. Tak oto w miejscowości Jalance nieopodal Walencji od kilku wieków obchodzi się Święto Szaleńców (Fiesta de los Locos), podczas którego młodzi z miasta przebierają się w kolorowe kostiumy, przejmują rytualnie władzę nad ratuszem i przez cały dzień grasują po mieście, zaś wieczorem wyprawiają imprezę.
Mamy jednak jeszcze bardziej ekscentryczne przykłady. W Ibi (okolice Alicante) miejscowi przedstawiciele władzy publicznej ścierają się z opozycją w ramach Dnia Obtoczonych w Mące (Dia dels Enfarinats/ Día de los Enharinaodos). W ruch idą worki z mąką, petardy i fajerwerki. Natomiast we Fradze (Huesca) młodzi ludzie przyjstępują do bitwy na jajka. Wydarzeniem o ogólnokrajowym zasięgu jest natomiast doroczna gala Fundacji Inocente, podczas której zbiera się środki na wsparcie leczenia dzieci chorych na raka i ich rodzin.
Krzysztof Włodarkiewicz