Święto Trzech Króli W Hiszpanii
Z dniem 6 stycznia kończy się okres Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy, według tradycji, przybywają Trzej Królowie (Reyes Magos). Tradycja ta nie wywodzi się bezpośrednio z Biblii, gdzie pojawiają się Trzej Mędrcy, ale wraz z upływem czasu została zmodyfikowana i spopularyzowana.
Królowie przybywają już 5 stycznia. Ludzie z tej okazji urządzają parady i inscenizacje nazywane „Cabalgatas”, podczas których w tłum rzucane są cukierki. Przez miasta defilują różne fantastyczne postaci towarzyszące orszakowi. W wydarzenie angażują się zarówno prywatne, jak i publiczne służby czy przedsiębiorstwa, które sponsorują wielkie platformy, na których Królowie i inne postaci przemierzają ulice.
Najstarsza z tych wymyślnych parad odbywa się w mieście Alcoy niedaleko Alicante od 1885 r. W 2001 r. została ogłoszona Świętem Narodowego Interesu Turystycznego (Fiesta Interés Turístico Nacional), znajdując się w świetnym gronie najważniejszych i najbardziej popularnych świąt dla hiszpańskiej turystyki. Od tamtego czasu nie odbyła się jedynie 7 razy: 2 razy przez pogodę, 4 z przyczyn politycznych (zabójstwa polityczne i Wojna Domowa) oraz w 2021 r. przez pandemię).
Co ważne każda z nich może mieć motyw przewodni i swoje charakterystyczne. W Granadzie w tym roku składa się hołd służbom publicznym takim jak służba zdrowia, policja czy straż pożarna. W Logroño Trzej Królowie przybywają do miasta helikopterem, natomiast w Gijón wysiadają ze swojego statku w porcie, gdzie zaczyna się przemarsz.
Najważniejsze jednak odbywa się następnego dnia. W nocy Królowie przychodzą do dzieci i rozdają prezenty. Jednak, żeby wiedzieli, co mają przynieść, dzieci piszą kartki, które oddają pomocnikom monarchów podczas ich powitania. Dobrze jest także zostawić na balkonie buty. A nuż rano znajdzie się w nich coś pysznego do jedzenia! Nie można też zaniedbać brzuchów dobrych Królów. Przecież po takiej długiej podróży muszą być głodni, więc należy zostawić im trochę jedzenia, aby mogli odpocząć i się posilić. A co z dziećmi niegrzecznymi? Dla nich Trzej Królowie też coś mają! Rano, kiedy przyjdzie czas na otwieranie prezentów, może się okazać, że zamiast wymarzonej zabawki takie dziecko znajdzie jedynie kawałek węgla.
Z Świętem Trzech Króli związany jest także specyficzny wypiek nazywany Roscón de Reyes (Wieniec Trzech Króli). Jest to tak naprawdę zwykłe, słodkie pieczywo udekorowane kandyzowanymi owocami. W środku można znaleźć różne rzeczy, w zależności od kraju. W niektórych państwach Ameryki Łacińskiej w ciasto „wpieka się” porcelanowe figurki Dzieciątka, mające symbolizować konieczność jego ukrywania się przez Herodem. Kto znajduje figurkę, zobowiązuje się urządzić przyjęcie. W Hiszpanii natomiast panuje zwyczaj umieszczania suchego bobu lub pieniążka. Znalazca musi wówczas opłacić zakupienie roscona w bieżącym albo przyszłym roku.
Krzysztof Włodarkiewicz